DJI Lito X1
| DJI Lito X1/en | |
|---|---|
| Hersteller Name | DJI |
| Gewicht | 249249 g <br /> g |
| CE-Kennzeichnung | 0 |
| Max. Flugzeit | 3636 min <br /> min. |
| Höchstgeschwindigkeit | 1818 m/s <br /> m/s |
| Webseite | Offizielle Webseite |
According to CE marking
- Flights over uninvolved persons
- No flights over crowds of people
- < 250 g and < 19 m/s
- Registration: Only with camera
- Minimum age: 16 years
- Familiar with user manual
Technical Specifications
The standard takeoff weight includes the Intelligent Flight Battery. The maximum takeoff weight includes the propeller guards, the Intelligent Flight Battery, the ND filter, and a microSD card. The actual product weight may vary due to differences in batch materials and other factors. With the Intelligent Flight Battery Plus, the aircraft weighs more than 249 g. Always check local laws and regulations before flying and strictly comply with them. Legal regulations vary by country or region. In the EU and the UK, the use of this Plus battery is only legally compliant when used with the aircraft from the DJI Lito X1 Fly More Combo Plus (DJI RC 2). Always check local laws and regulations before use.
- In the EU and the UK, this maximum takeoff weight is supported only by the DJI Lito X1 Fly More Combo Plus (DJI RC 2). Always check local laws and regulations before use.[1]
| Camera & Image | |
|---|---|
| Image sensor | 1/1,3 Zoll CMOS |
| Aperture | f/1.7 |
| Lens | 2424 mm <br /> mm |
| Field of view | 82,1„,1“ wurde nicht als gültige Maßeinheit für dieses Attribut festgelegt. Grad |
| Max. Photo resolution | 8064×6048 |
| Photo format | JPEG,DNG |
| Video format | MP4,D-Log M |
| Shutter speed | 2 - 1/10000 Sekunden |
| ISO Photo | 100 - 12800 |
| ISO Video | 100 - 12800 |
| Max. Video resolution | 4K: 3840×2160 bei 24/25/30/48/50/60/100* fps MBits/s |
| Max. Video-Bitrate | 130130 MBits/s <br /> |
| Gimbal | 3-Achsen-Gimbal |
| Flight performance & Environment | |
| Year of introduction | 2026 |
| Max. Range | 10 km |
| Max. Flight altitude | 45004.500 m <br /> m |
| Max. Climbing speed | 77 m/s <br /> m/s |
| Max. Sink rate | 77 m/s <br /> m/s |
| Wind resistance | 3636 km/h <br /> km/h |
| Operating temperature | −10 °C bis 40 °C |
| Energy & Storage | |
| Battery power | 27882.788 mAh <br /> mAh |
| Battery cell | Li-Ion |
| Internal memory | 4242 GB <br /> GB |
| Position & Transmission | |
| Positioning (GNSS) | GPS,BeiDou,Galileo |
| Transmission system | O4 |
| Video format | MP4,D-Log M |
| Security & Assistance | |
| Obstacle avoidance | Omnidirektional,Infrarotsensor,LiDAR |
LUT Datei
LUTs sind eine Art Farbfilter, mit dem Sie die Farben im Bild verändern können. Sie wenden vorgegebene Sets mathematischer Formeln auf die vorhandenen Farben Ihres Videos an, um diese Farben zu ändern.
DJI Lito X1 D-Log M to Rec.709 LUT